LAUREAȚI AI PREMIILOR LITERARE DIN PRIMELE ZECE EDIȚII:

* EDIȚIA I, 1980: GH. BOGORODEA, ARTHUR BĂDIȚA;

* EDIȚIA A II-A, 1982: GELU BIRĂU, TUDOR VOINEA, ION PECIE;

* EDIȚIA A III-A, 1983: ION POPESCU, ION CĂNĂVOIU;

* EDIȚIA A IV-A, 1984: SPIRIDON POPESCU;

* EDIȚIA A V-A, 1985: LAZĂR POPESCU;

* EDIȚIA A VI-A, 1986: VASILE SICHITIU, ALEX. BĂLUȚĂ, ION ELENA;

* EDIȚIA A VII-A, 1987: ALEX GREGORA, ION BUȘE, VASILE SMEU;

* EDIȚIA A VIII-A, 1988: PAUL ARETZU;

* EDIȚIA A X-A, 1990: SORIN CĂLUGĂRIȚA, MIHAELA POPESCU, ROXANA LUPESCU, ION CEPOI.

*

LAUREAȚI AI PREMIULUI NAȚIONAL ,,TUDOR ARGHEZI” PENTRU OPERA OMNIA SCRIITORI ROMĂNI:

* 1995: MARIN SORESCU;

* 1997: DUMITRU RADU POPESCU;

* 1998: GEO DUMITRESCU, AL. GEORGE;

* 1999: LAURENȚIU ULICI;

* 2000: IOAN FLORA, GHEORGHE GRIGURCU;

* 2001: GELLU NAUM, NICOLAE MANOLESCU;

* 2002: FĂNUȘ NEAGU, MIHAI ZAMFIR;

* 2003: GRIGORE VIERU;

* 2004: EUGEN NEGRICI;

* 2005: CONSTANȚA BUZEA;

* 2006: PETRE STOICA;

* 2007: MIRCEA IVĂNESCU;

* 2008: MARTA PETREU;

* 2009: ILIE CONSTANTIN;

* 2010: ION HOREA, GABRIEL DIMISIANU;

* 2011: ANA BLANDIANA, DAN CRISTEA;

* 2012: AUREL PANTEA, ION POP;

* 2013: ADRIAN POPESCU, EUGEN SIMION;

* 2014: MARIAN DRĂGHICI, LIVIU CIOCĂRLIE;

* 2015: MIRCEA BĂRSILĂ, CORNEL UNGUREANU;

* 2016: ALEX ȘTEFĂNESCU, LIVIU IOAN STOICIU;

* 2017: VASILE DAN, RĂZVAN VONCU;

* 2018: DANIEL CRISTEA ENACHE, NICOLAE PRELIPCEANU;

* 2019: NORA IUGA, VASILE SPIRIDON;

* 2020: VASILE IGNA, IOAN HOLBAN.

*

LAUREAȚI AI PREMIILOR OPERA PRIMA (DEBUT EDITORIAL):

* 2006, ANDRA ROTARU, BUCUREȘTI;

* 2007: OLGA ȘTEFAN, HUNEDOARA;

* 2008, IONUȚ RADU, PITEȘTI;

* 2009, AIDA HANCER, SUCEAVA, CĂTĂLINA CADINOIU, TULCEA;

* 2010, MARIUS CONCAN, BUCUREȘTI;

* 2011, ADRIAN DINIȘ, PITEȘTI;

* 2012, LAURENȚIU BELIZAN, BUZĂU;

* 2013, MIHAI AMARADIA, GORJ; RALUCA BLEZNIUC, CLUJ-NAPOCA;

* 2014, SIMONA DUMITRACHE, CARACAL;

* 2015, HRISTINA DOROFTEI, IAȘI;

* 2016, DORINA UNGUREANU, MANGALIA;

* 2017, CRISTINA HERMEZIU, IAȘI;

* 2018, ALINA SIMONA DRAGOMIR, GALAȚI;

* 2019, IRINA ROXANA GEORGESCU, BUCUREȘTI.

*

LAUREAȚI AI PREMIILOR VOLUM ÎN MANUSCRIS:

* 2006: ANDREEA CRISTINA NOVAC, SUCEAVA;

* 2007: AIDA HANCER, SUCEAVA;

* 2008: ADRIAN DINIȘ, BUCUREȘTI;

                                                     * 2009: ȘTEFAN ALEXANDRU CIOBANU, BUCUREȘTI;                                                                                     

* 2010: VIOREL SURDOIU, TG-JIU;

* 2011: ALBERT CĂTĂNUȘ, BRĂILA;

* 2012: RADU NIȚESCU, BUCUREȘTI;

*  2014, GABRIEL NICOLAE MIHĂILĂ, GALAȚI;

* 2015, VALENTIN CHEPENEAG, GORJ;

*  2016, ELIZA MARIA LIȚĂ, TĂRGOVIȘTE;

* 2017, LAURA MIHALCA, BUCUREȘTI;

* 2018, ANDREI MAFTEI, IAȘI;

* 2019, IONUȚ VLAD SIBECHI, SUCEAVA.

*

LAUREAȚI AI PREMIILOR PENTRU ARGHEZOLOGIE:

* 2006, DUMITRU MICU;

* 2007, NICOLAE DRAGOȘ;

* 2008, SIMONA CONSTANTINESCU;

* 2009, FLOREA FIRAN;

* 2010, ZENOVIE CĂRLUGEA;

* 2012, ELA IAKAB;

* 2013, ION TRANCĂU;

* 2014, ION SIMUȚ;

* 2015, LAZĂR POPESCU;

* 2016, FERENCZES ISTVAN;

* 2017, ȘTEFAN GENCĂRĂU, VASILE MAN;

* 2018, ION POPESCU BRADICENI;

* 2019, ZENOVIE CĂRLUGEA.

*

LAUREAȚI AI PREMIULUI OPERA OMNIA SCRIITORI GORJENI:

* 2013, NICOLAE DRAGOȘ;

* 2014, MIRCEA BĂRSILĂ;

* 2015, IONEL BUȘE;

* 2016, ION HIRGHIDUȘ;

* 2017, SPIRIDON POPESCU;

* 2018, ZENOVIE CĂRLUGEA

* 2019, ADRIAN FRĂȚILĂ.

*

LAUREAȚI AI PREMIULUI NAȚIONAL ,,TUDOR ARGHEZI” PENTRU OPERA OMNIA SCRIITORI STRĂINI:

* 2009, FERNANDO ARRABAL (FRANȚA);

* 2010, MIHAI CIMPOI (REP. MOLDOVA);

* 2011, CINGHIZ ABDULLAIEV (AZERBAIDJAN);

* 2012, BENGT BERG (SUEDIA); LIDIJA DIMKOVSKA, SLOVACIA);

* 2013, ERIK SARNER (FRANȚA); STEPHEN WATT (ANGLIA);

* 2014, BALAZS ATTILA (UNGARIA); OGNEAN STAMBOLIEV (BULGARIA);

* 2015, ANTONIO DELLOA ROCCA (ITALIA); VASILE TĂRĂȚANU (UCRAINA);

* 2016, XIAO XIAO (CHINA), KATIKA KULAVKOVA (MACEDONIA);

* 2017, SYLVESTRE CLANCIER (FRANȚA); NATALIA AZAROVA (RUSIA);

* 2018, MARIO CASTRO NAVARRETE (CHILE), ARCADIE SUCEVEANU (REP. MOLDOVA);

* 2019, ENRIQUE NOGUERAS (SPANIA), VOJISLAV KARANOVICI (SERBIA).

 

*

LAUREAȚI AI PREMIULUI NAȚIONAL ,,TUDOR ARGHEZI” PENTRU PROMOVAREA OPEREI ARGHEZIENE:

* 2006: ADAM PUSLOJICI, SIMEON LĂZĂREAN, DRAGOLIUB FIRULOVICI (SERBIA:);

* 2007: ADAM PUSLOJICI (SERBIA), MIHAI CIMPOI (REP. MOLDOVA), ION MILOȘ (SUEDIA);

* 2008, GASTON HERBETEAU (FRANȚA), VASILE TĂRĂȚANU (UCRAINA);

* 2009, RAUL CORTES (COLUMBIA); ACHILLE ROSELLETTI (ITALIA); MIREL BRATEȘ (ISRAEL);

* 2010, FERNANDO TORRES GARCIA (PERU); MARC ZORO (COLUMBIA); SYLVAIN AUDET (FRANȚA);

* 2011, ZDRAVKO KISSIOV ¿i YORDAN KISSIOV (BULGARIA); METIN CENGIS (TURCIA); MILJURKO VUKADINOVICI (SERBIA); ION DUMITRU (GERMANIA);

* 2012, MIRCEA M. POP (GERMANIA);

* 2013, IMOLA FELDBERG (REP. SUD AFRICANĂ); ELIZA MACADAN (ITALIA);

* 2014, IVAN KANCHEV (BULGARIA); PETER WAUGH (AUSTRIA); HANANE AAD (LIBAN);

* 2015, LEO BUTNARU (REP. MOLDOVA); MONICA VOUDOURIS (GRECIA); ZOREN PESICI (SERBIA); MAGDALENA FILAY (POLONIA); LORENA SĂRBU (SUA);

* 2016, GABRIEL GRAMA (GRECIA);GYORGY LIPCSEY (SLOVACIA); BEATRICE BERNATH (ISRAEL); ROXANA BAUDUIN (FRANȚA);

* 2017, ZORAN PESICI SIGMA (SERBIA); MARIA PILCHIN (REP. MOLDOVA); IOANA HEIDEL (GERMANIA); VASILE BĂCU (UCRAINA);

* 2018, PETROS GOLITSIS (GRECIA), DEJAN MASTILOVICI (SERBIA), PETER DE RIJK (OLANDA), MARIA UZONI (OLANDA);

* 2019, DANIEL LEVENTE PAL (UNGARIA), ION ANTON (REP. MOLDOVA), MENACHEM M. FALEK (ISRAEL), LILIANA GALOR (ISRAEL), VALERIU ȚÎBULENȚKO (RUSIA).